I. Kakari-geiko to rodzaj walk treningowych, mających na celu wykształcenie u zawodnika cech wolicjonalnych, ćwiczenie wytrzymałościowe o supramaksymalnym obciążeniu.
Kakari-geiko to ćwiczenie, które można wykonywać na wiele sposobów. Najpopularniejszą formą jest wykonywanie serii ataków w miejsce wskazane przez motodachi. Wykonywane jest raczej, jako ćwiczenie dla poprawienia kondycji ze względu na prędkość i ilość wykonywanych ataków w stosunkowo krótkim czasie.
Osoba wykonująca kakarigeiko musi być cały czas aktywna i przeprowadzać bezustanne seme. Przypomnę, że seme to nie jest „fizyczne”wykonanie ataku tylko ciągłe wywieranie presji na przeciwniku tak, aby spowodować jego reakcję np. ruch do przodu, w bok czy do tyłu.
Należy pamiętać, aby być cały czas skupionym na „odczytywaniu” miejsca, które ma pokazać Motodachi. Nie może to być seria ataków, które przeprowadzamy wtedy, kiedy chcemy, tylko wówczas, gdy jest do tego okazja. Nie można też wykonywać ataków zakładając, że Motodachi właśnie wskaże dane miejsce. Wykonujący musi przełamać seichusen – środek przeciwnika.
Wykonujemy raczej duże ataki. Zbieramy w sobie energię, która ma eksplodować w momencie, gdy Motodachi wskaże miejsce ataku. Gdy nie udało się prawidłowe trafienie, wykonujemy kolejny atak, renzoku-waza. Pamiętamy o zanshin.
Inne formy kakari-geiko:
Uchikomi-geiko. W tym ćwiczeniu miejsca i kolejność ataków są z góry określone, np men, men, kote, kote, do, do, kote-men, men.
Ai kakari-geiko. Zarówno motodachi i kakarite starają się wykonywać jednoczesne ataki.
Kaesu keiko. Motodachi wykonuje serię ataków men, kote, na które reagujemy odpowiednio technikami oji-waza. Należy pamiętać, aby wykonywać techniki duże jak i małe. Np. kote- kaeshi kote, kote suriage kote. Lub duże kote kaeshi men. Men kaeshi do.
II. Jednym z podstawowych ćwiczeń wykonywanych w kendo jest kirikaeshi:
1. Wykonaj obszerne cięcie sho-men (proste cięcie w głowę) zachowując wszystkie elementy ki-ken-tai-ichi ( jedność ducha – okrzyk, jedność miecza – cięcie odpowiednią częścią miecza w odpowiedni punkt zbroi partnera, jedność ciała – fumikomi),
2. Przejdź do pozycji tai-atari (wykorzystując energię cięcia przepchnij partnera do przodu) aby znaleźć się w odpowiednim dystansie Issoku Itto no Maai,
3. Wykonaj 4 cięcia skośne do przodu sayu-men (yoko-men) – cięcie w skroń zaczynając z prawej strony,
4. Bez zatrzymywania się wykonaj 5 cięć skośnych do tyłu sayu-men zaczynając z prawej strony i powróć do dystansu Issoku Itto no Maai,
5. (Jesteś w połowie ćwiczenia) Wykonaj jeszcze raz cięcia z punktów 1-4,
6. Wykonaj obszerne cięcie sho-men (proste cięcie w głowę) zachowując wszystkie elementy ki-ken-tai-ichi tym razem miń partnera (bez tai-atari) prezentując mocny zanshin.